Jak założyć własną firmę?

biuro rachunkowe Wadowice biuro EDITH biuro rachunkowe w Wadowicach Edyta Prus

Masz pomysł na własną firmę i nie wiesz od czego zacząć?
Nie wiesz na co musisz zwrócić uwagę i nad czym się warto zastanowić prowadząc swój biznes?

Jednoosobowa działalność gospodarcza czy spółka?

Na początku odpowiedz sobie na pytanie czy działalność będzie prowadzona tylko przez Ciebie, czy zamierzasz prowadzić firmę z inną osobą (wspólnikiem)?
Jeśli działalność będziesz prowadzić samodzielnie to wówczas będziemy mówili o jednoosobowej działalności gospodarczej, natomiast jeśli chcesz współpracować ze wspólnikiem to wówczas mówimy tutaj o założeniu spółki.

Wiele osób zadaje mi pytanie czy jeśli założy jednoosobową działalność gospodarczą, to musi pracować samemu?
Nie! Jednoosobowa działalność nie oznacza, że musisz robić wszystko samemu. Możesz zatrudniać pracowników, czy też współpracować z podwykonawcami.

Pamiętaj proszę, że wpis ten poświęcony jest jednoosobowej działalności gospodarczej.

Gdy już zdecydujesz się otworzyć własną firmę to musisz pamiętać o wielu kwestiach m.in.:
– wybrać formę opodatkowania
– zdecydować czy będziesz VAT-owcem
– VAT unijny, czy też zagraniczny – czy jest dla Ciebie obowiązkowy?
– czy musisz założyć konto firmowe?
– czy będziesz posiadał kasę fiskalną?
– jaki ZUS będziesz płacił?
– kody PKD, kod zawodu
– a co z księgowością?
– inne obowiązki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Czyli w jaki sposób opodatkujesz swój dochód z firmy. Do wyboru masz 3 formy opodatkowania. Formę opodatkowania wybiera się na dany rok kalendarzowy, a na kolejny możesz już ją zmienić, jeśli wyda Ci się mniej atrakcyjna.

Ryczałt
Stawki podatku są zazwyczaj niskie. Narzucone są odgórnie i uzależnione od rodzaju czynności wykonywanych w ramach działalności gospodarczej. W 2022r. możemy wymienić następujące stawki podatku: 3%, 5,5%, 8,5%, 10%, 12%, 14%, 15% oraz 17%. Podatek wyliczany jest od przychodu, czyli od sprzedaży i nie masz możliwości odliczania kosztów. Występują tutaj również wykluczenia dla niektórych podatników. Ta forma opodatkowania wiąże się też z wykluczeniem ze wspólnego rozliczenia rocznego małżonków. W przypadku ryczałtu prowadzona jest ewidencja przychodów.

Skala podatkowa (inaczej też zwana zasadami ogólnymi)
Wysokość podatku uzależniona jest od dochodu, czyli od przychodów potrącamy koszty, które mają wpływ na uzyskanie przychodu w twojej firmie. W tym przypadku masz do czynienia z progami podatkowymi. W zależności w jakim progu się znajdujesz, to w takiej wysokości zapłacisz podatek. I tak:
– przy dochodzie do 30 tys. zł w skali roku nie zapłacisz podatku
– przy dochodzie ponad 30 tys. zł do 120 tys. zł zapłacisz 12% podatku
– natomiast przy dochodzie ponad 120 tys. zł zapłacisz 32% podatku
Przy tej formie opodatkowania możesz rozliczyć się wspólnie z małżonkiem oraz odliczyć ulgi podatkowe w zeznaniu rocznym. W przypadku skali podatkowej prowadzona jest Książka Przychodów i Rozchodów.

Podatek liniowy
Wysokość podatku tutaj również uzależniona jest od dochodu, czyli od przychodów odejmujemy koszty, które mają wpływ na uzyskanie przychodu w twojej firmie. Podatek jest stały i wynosi 19%. Występują tutaj również wykluczenie ze wspólnego rozliczenia rocznego z małżonkiem – podobnie jak przy ryczałcie. Przy tej formie opodatkowania prowadzona jest również Książka Przychodów i Rozchodów.

Czy być VAT-owcem?

Musisz pamiętać, że podatek VAT jest kolejnym podatkiem obok podatku dochodowego. To znaczy, że jeśli zdecydujesz się być podatnikiem VAT to w twojej firmie będzie wyliczany zarówno podatek dochodowy, jak i podatek VAT. Większość firm nie ma obowiązku być podatnikami VAT, ale są też takie, które ze względu na świadczone usługi lub sprzedawany towar muszą być VAT-owcami od początku. Są też firmy, które ze względu na rodzaj działalności są zwolnione całkowicie z podatku VAT lub też małe firmy, które na początku nie muszą być podatnikami VAT. Te małe firmy muszą natomiast pilnować limitu transakcji obowiązującego przy zwolnieniu z VAT w szczególności w pierwszym roku prowadzenia działalności, gdzie ten limit jest mniejszy. Po przekroczeniu progu limitu muszą pamiętać, że transakcja graniczna musi być już opodatkowana tym dodatkowym podatkiem, jakim jest VAT. Wówczas oprócz odpowiedniego opodatkowania sprzedaży należy złożyć komplet dokumentów potrzebny do rejestracji do VAT do Urzędu Skarbowego, a kolejno pamiętać o składaniu wielu dokumentów co miesiąc do Urzędu Skarbowego. Bycie podatnikiem zwolnionym z VAT oszczędza wiele czasu i dodatkowych formalności. Czasem jednak, jest też tak, że firma, która nie jest na VAT zgłasza się do niego dobrowolnie. Dlaczego skoro to przysparza wiele dodatkowej pracy? Niektórym się to może opłacać. Uzależnione jest to między innymi od wielkości inwestycji w firmę lub świadczenia usług na niższej stawce VAT.

VAT unijny, czy też zagraniczny – czy jest dla Ciebie obowiązkowy?

Musisz pamiętać, że VAT-UE (czyt. VAT unijny) to nie jest to samo, co VAT. Możesz być na VAT-UE, a nie być na VAT. Jeśli będziesz świadczył lub kupował usługi zagraniczne, będziesz sprzedawał lub kupował towar zza granicy to może się okazać, że musisz się zarejestrować do VAT-UE lub też VAT w innym kraju. 

Czy zakładać konto firmowe?

Nie ma obowiązku posiadania konta firmowego, jeśli firma nie dokonuje transakcji z innymi firmami na kwotę powyżej 15 000 zł. Należy jednak zwrócić uwagę również, że niektóre banki w regulaminie świadczonych usług mają informację o tym, iż nie wolno używać konta prywatnego do celów firmowych. Konto firmowe ma jednak swoje korzyści, gdyż jest to też oddzielenie transakcji firmowych od prywatnych, przez co wszystko jest bardziej przejrzyste i prostsze do przeanalizowania. Z kolei przy prowadzeniu konta firmowego niektóre banki mają też różnego rodzaju preferencje np. zwolnienie z opłat przy spełnieniu w danym miesiącu niewielkich warunków.

Niektórzy pytają mnie jak to jest z wypłatą pieniędzy dla siebie, jeśli już założą konto firmowe? Czy można sobie robić wypłatę, czy też przelewać pieniądze tam i z powrotem pomiędzy kontem firmowym, a prywatnym?
Otóż będąc właścicielem jednoosobowej działalności można swobodnie dysponować swoimi środkami zarówno na koncie firmowym, jak i prywatnym.

Czy muszę mieć kasę fiskalną?

Jeśli sprzedaż będzie prowadzona tylko dla firm to kasa fiskalna Cię nie dotyczy, ponieważ innym firmom będziesz wystawiać faktury. Jeśli jednak sprzedawać będziesz osobom prywatnym, to może pojawić się u Ciebie obowiązek zakupienia kasy fiskalnej. Przy nowo otwartej działalności gospodarczej zazwyczaj jest limit płatności gotówkowych, po przekroczeniu którego należy w określonym terminie obowiązkowo posiadać kasę fiskalną. Limit płatności gotówkowych liczony jest indywidualnie dla każdej firmy. Natomiast jak to w podatkach… są też wyjątki – niektóre firmy muszą od pierwszej sprzedaży posiadać kasę fiskalną, a niektóre są z niej zwolnione całkowicie. Dodatkowo można też skorzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej, o ile wszystkie płatności będą wpływały przelewami na rachunek bankowy. W tej sytuacji należy jednak pamiętać, że płatność przez klienta przy odbiorze przesyłki od kuriera jest traktowana jak płatność gotówkowa.

Jaki ZUS będziesz płacił?

Otwierając działalność gospodarczą możesz skorzystać z preferencji, jeśli tylko spełniasz warunki.
Pierwszą z preferencji jest tzw. „ulga na start” – płaci się wówczas tylko składkę zdrowotną przez 6 pełnych miesięcy. Pamiętaj proszę, że składka zdrowotna odpowiada tylko za „pójście do lekarza”. W ramach opłacania tej składki nie otrzymasz żadnego świadczenia jeśli będziesz miał L4.

Po okresie pół roku „ulgi na start” można skorzystać z „małego ZUSu„. Tutaj oprócz składki zdrowotnej opłaca się niskie składki na ubezpieczenia społeczne. Składki na ubezpieczenia społeczne dzielimy na składki obowiązkowe: składkę emerytalną, rentową i wypadkową, a także na dobrowolną składkę chorobową. To właśnie składka chorobowa odpowiada za świadczenia w czasie choroby.

Po okresie „ulgi na start” oraz „małego ZUS” przychodzi czas na „duży ZUS„. Tutaj mówimy już o wysokich składkach społecznych płatnych obok składki zdrowotnej.

W drodze wyjątku, jeśli spełniasz warunki, to nie więcej niż przez trzy lata możesz korzystać też z „małego ZUS plus„. Są to składki wyliczane w indywidualnej wysokości dla przedsiębiorcy i wynoszą one nie mniej niż składki dla przedsiębiorcy opłacającego „mały ZUS, a nie więcej niż składki płacone przez przedsiębiorcę opłacającego „duży ZUS”.

Dodatkową preferencję mają osoby zatrudnione, czy też emeryci. Jeśli uzyskujesz przychód z umowy o pracę, gdzie uzyskujesz przynajmniej minimalne krajowe wynagrodzenie lub jesteś emerytem, to wówczas z działalności gospodarczej jesteś zwolniony ze składek społecznych.

Wysokości składek na dany rok można znaleźć w innym moim poście na blogu. Składki na rok 2022r. znajdziesz tutaj: 
Wysokość składek ZUS przedsiębiorców w 2022r. 

Kody PKD, kod zawodu

Jeśli wiesz już jakich zgłoszeń musisz dokonać, to dodatkowo musisz wybrać kody PKD. Oznaczają one zakres twojej działalności, czyli to co będziesz wykonywał w ramach firmy. Należy wybrać jeden główny kod PKD oraz można wybrać kody dodatkowe.
Przy zgłoszeniu do ZUS będziesz potrzebował też kod zawodu, który musisz podać.

Oczywiście zapraszamy do nas! Pomożemy przebrnąć przez wniosek przy otwarciu działalności oraz poprowadzimy Twoją księgowość :)Mając te wszystkie informacje możesz otworzyć działalność. Możesz to zrobić w Urzędzie Miasta/Gminy lub też online na stronie rządowej tutaj: Zarejestruj działalność gospodarczą w CEiDG – biznes.gov.pl

Księgowość

Warto zastanowić się nad zleceniem księgowości dla biura rachunkowego, gdyż księgowy jest na bieżąco ze zmieniającymi się przepisami i pamięta o terminach podatkowych, a także wie kiedy należy złożyć dodatkowe zgłoszenia, czy też dodatkowe dokumenty w związku z niektórymi transakcjami w firmie. Upewnij się jednak, że zlecasz usługę do odpowiedniego biura rachunkowego. Zanim zaczniesz współpracę zorientuj się: Czy praca jest wykonywana na licencjonowanych programach? Czy w danym biurze na bieżąco jest aktualizowana wiedza podatkowa poprzez szkolenia? Czy biuro ma polisę OC? Czy podpisuje z klientami umowę? U nas dbamy o te wszystkie rzeczy.

Jeśli zdecydujesz się na prowadzenie księgowości przez biuro rachunkowe, to pamiętaj, że ten fakt również musisz zgłosić wraz z miejscem przechowywania dokumentacji księgowej. Możesz to zrobić za pomocą zmiany we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej na stronie rządowej: Zmień dane w CEiDG – biznes.gov.pl

Oczywiście zapraszamy do nas! Pomożemy przebrnąć przez wniosek przy otwarciu działalności oraz poprowadzimy Twoją księgowość!

Inne obowiązki

Otwierając działalność musisz pamiętać, że oprócz zakresu dotyczącego zobowiązań wobec Urzędu Skarbowego i ZUS możesz mieć również inne obowiązki w firmie np. rejestrację w Bazie Danych Odpadowych (BDO), będziesz musiał opłacać podatek od nieruchomości, abonament RTV, opłaty do ZAiKS, czy wiele innych. Pamiętaj o tym!

Masz pytania? Zostaw komentarz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.