Własna firma – to brzmi dumnie! Od czego zacząć?

Założenie własnej firmy jest bardzo fascynujące, zajmujące i pobudzające! Brzmi dumnie, a początkowy zapał osób otwierających swoją działalność jest naprawdę niesamowity! Ale od czego zacząć i jakie ważne decyzje podjąć, przy których księgowa jest niezbędna? Dlaczego warto odwiedzić księgową zanim otworzymy działalność?

  1. Forma działalności – większość osób rozpoczynających swoją przygodę z działalnością gospodarczą zaczyna od jednoosobowej działalności. Jednak niektórzy też decydują się na spółkę. Księgowa wskaże różnice między jednoosobową firmą, a różnymi rodzajami spółek i wtedy o wiele łatwiej jest podjąć decyzję!
  2. Nazwa firmy – nie musi to być oryginalna i niebanalna nazwa. Należy jednak pamiętać o podstawowych wymogach nazwy firmy. Pamiętaj, że im krótsza i prosta nazwa to tym łatwiej ją zapamiętać i wymówić!
  3. Logo firmy – logo nie jest obowiązkowe, ale pamiętaj, że dzięki niemu twoja firma będzie bardziej rozpoznawalna na rynku!
  4. Adres firmy – może to być adres zamieszkania, czy na przykład adres wynajmowanego lokalu. Jakie dokumenty należy skompletować, jakich zgłoszeń należy dokonać, co jest ważne przy wyborze miejsca prowadzenia działalności i jakie niesie to ze sobą skutki? Na te pytania pomoże odpowiedzieć księgowa!
  5. Forma opodatkowania – ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, skala podatkowa czy też podatek liniowy? W tym zakresie też znajdziesz pomoc u księgowej. Przy indywidualnej analizie tego, czym będziesz się zajmować w ramach działalności księgowa doradzi Ci jaka forma opodatkowania będzie najkorzystniejsza. Powie, czy przy twojego rodzaju działalności są wykluczenia i w jakim zakresie, które uniemożliwiają wybór konkretnej formy opodatkowania.
  6. Kasa fiskalna – tutaj księgowa też pośpieszy z pomocą i powie, czy podlegasz obowiązkowi posiadania kasy fiskalnej. Jakie są limity i czy Ciebie obowiązują.
  7. VAT – w tym zakresie księgowa wskaże, czy musisz być VATowcem, czy też nie. Jeśli tak to które czynności podlegają obowiązkowi bycia na VAT. A może w twojej sytuacji okaże się, że będzie korzystnie jak zostaniesz VATowcem dobrowolnie! Księgowa wskaże limity, zwróci uwagę na ważne aspekty i pomoże doradzić!
  8. Konto firmowe – czy warto otwierać takie konto w banku? Kiedy musisz to zrobić? Jakie skutki niesie za sobą otworzenie rachunku firmowego? Na te pytanie również znajdziesz odpowiedzi u księgowej!
  9. ZUS – kiedy należy dokonać zgłoszenia do ubezpieczeń i na jakich warunkach? Z jakich preferencji możesz skorzystać? „Ulga na start” , „mały ZUS” – czy warto z nich skorzystać i jakie są plusy i minusy tych ulg?! Księgowa wytłumaczy i będzie Ci łatwiej podjąć decyzję!

Jak widzisz jest wiele decyzji przy podjęciu których pomoże Ci księgowa! Te wymienione powyżej to jedne z ważniejszych. Księgowa pomoże również przy wyborze PKD, wskaże co potrzebne jest przy rejestracji firmy i czym należy się kierować, dokona zgłoszeń do ZUS i Urzędu Skarbowego, a na koniec zajmie się księgowością twojej firmy, a Ty będziesz mógł zająć się tym co najważniejsze, czyli rozwojem firmy, nie martwiąc się przy tym o prawidłowość rozliczeń z ZUS i US! W dobie zmieniających się ciągle przepisów warto zadbać o powierzenie dokumentów księgowej! Dobra księgowa to optymalizacja Twojej firmy, dlatego pamiętaj też, aby starannie wybrać księgową! A więc do dzieła!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.