Zapłata na zgłoszony rachunek a koszty podatkowe

Kolejne zmiany w VAT zostały przyjęte przez nasz rząd. Tym razem zmiany dotyczą rachunków bankowych. Każda zmiana jest coraz mniej korzystna dla podatnika i zmierza do zminimalizowania oszustw podatkowych oraz minimalizacji ryzyka wpadnięcia w karuzelę podatkową. Ale czy na pewno tylko o to chodzi?

Od września 2019r. ma zacząć działać rejestr podatników VAT. Niby nic szczególnego, bo jak wiadomo rejestr podatników VAT już istnieje. Natomiast ten zmieniony, który ma wejść we wrześniu będzie szczególny. Zostaną tam zapisane nie tylko informacje takie jak: czy jest ktoś czynnym podatnikiem VAT, ale także będą tam widniały rachunki bankowe przedsiębiorców.

Dlaczego to jest tak istotne? I jaki to ma cel? Szef KAS (Krajowej Administracji Skarbowej) twierdzi, że zminimalizuje to ryzyko uczestnictwa w karuzeli VAT oraz wyłudzenia podatków. A jaki jest mój punkt widzenia? Przedsiębiorcy są coraz mniej chronieni. Wykaz rachunków bankowych nie będzie objęty tajemnicą, tak jak jest to obecnie. A co za tym idzie dostęp do tych danych będzie miał każdy. Będzie to niestety super baza dla oszustów, którzy jak wiemy wysyłają m.in. listy czy e-maile podszywając się i wyłudzając pieniądze, czy rozsyłając wirusy… dodatkowo więcej pracy „papierkowej” dla nas wszystkich. Zmiany te idą w kierunku zwiększenia nakładów pracy przedsiębiorców oraz biur rachunkowych. Za każdym razem taką transakcję trzeba będzie zweryfikować pod kątem poprawności rachunku bankowego, a także potwierdzenia, że na dzień wykonania przelewu numer konta był widoczny w wykazie na stronie Ministerstwa Finansów.

A jak do tego podchodzi KAS? Każda zapłata dla naszego kontrahenta, która nie będzie płatnością na widniejący w wykazie na stronie Ministerstwa Finansów na dany dzień rachunek bankowy przedsiębiorcy nie będzie kosztem podatkowym w firmie, a dodatkowo nabywca ma wówczas ponosić odpowiedzialność solidarnie ze sprzedawcą. Regulacje te mają dotyczyć transakcji powyżej 15tys. zł według przyjętego projektu.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.