Jakie zmiany w Polskim Ładzie?

Zmian w Polskim Ładzie, który wchodzi od 01.01.2022r. mamy bardzo wiele. Przyjrzyjmy się tym najistotniejszym. Stan na dzień 29.11.2021r.

1. Nowe zasady ustalania składek ZUS
Od 2022r. co miesiąc będą wysyłane deklaracje rozliczeniowe do ZUS. Będą one ściśle związane z dochodem firmy. Każda korekta rozliczeń w podatku dochodowym będzie skutkowała korektą deklaracji ZUS.

Oprócz korekt miesięcznych w niektórych sytuacjach będą również wymagane korekty roczne. Wszystko będzie zależało od konkretnej sytuacji w firmie.

Składka zdrowotna będzie liczona zupełnie na innych zasadach niż do tej pory. Będzie płatna w różnej wysokości w zależności od formy opodatkowania i od dochodów. Co więcej, nie będzie odliczana od podatku. Oznacza to wzrost podatków. Nie da się tutaj jednoznacznie określić takiego wzrostu, ponieważ zależy to od bardzo wielu czynników. Pamiętajmy też, że oprócz zmiennej składki zdrowotnej opłacane są również składki społeczne.

Problematyczne będą dochody z różnych źródeł, które będą rozliczane w ZUS wg form opodatkowania.

Zmianie ulegnie termin opłacania ZUS na 20tego.

2. Ulgi podatkowe
Od 2022r. zostaje podwyższona kwota wolna od podatku do wysokości 30 000 zł oraz pierwszy próg podatkowy do wysokości 120 000 zł. Po przekroczeniu tego progu podatek wyniesie 32%.

Zostaje wprowadzona ulga dla klasy średniej rekompensująca brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej, która dotyczy dochodów tylko i wyłącznie w widełkach 68 4125 zł – 133 692zł. Przychody z umowy zlecenie i o dzieło nie są objęte tą ulgą.

Ulgi podatkowe dotyczą wszystkich osób rozliczających się wg skali podatkowej.

3. Zmiana limitu płatności pomiędzy firmami
Limit płatności gotówkowych pomiędzy firmami zostaje obniżony z 15 000 zł do kwoty 8 000 zł. Powyżej tej kwoty płatności muszą być dokonywane przelewem. Dokonywanie przelewu w formie Mechanizmu Podzielonej Płatności pozostaje na poziomie 15 000 zł.
AKTUALIZACJA 13.12.2021r. – przesunięcie wejścia w życie przepisu na 2023r.

4. Nowy limit płatności od osób prywatnych
Od 2022r. pojawia się zupełnie nowy limit dotyczący płatności gotówkowych pomiędzy firmami, a osobami prywatnymi. Firma nie będzie mogła przyjąć gotówki większej niż w wysokości 20 000 zł z całej transakcji handlowej. Jeśli transakcja jest na kwotę wyższą to musi zostać zapłacona przelewem. Co więcej, w sytuacji gdy kwota zostanie przyjęta w formie gotówkowej, to taka transakcja będzie stanowiła podstawę do naliczenia podwójnego przychodu. Naliczenie podwójnego przychodu jest sankcją podatkową, którą narzucają nowe przepisy. Oznacza to, ze jeśli przychód zostanie naliczony podwójnie to podatek do zapłaty też będzie podwójny!
AKTUALIZACJA 13.12.2021r. – przesunięcie wejścia w życie przepisu na 2023r.

5. Sprzedaż po wykupie z leasingu
Zmianie uległ sposób rozliczania sprzedaży samochodów i innych rzeczy ruchomych wykupionych z leasingu na cele prywatne. Od 2022r. sprzedaż w ciągu 6 lat takiej ruchomości będzie traktowana jako przychód z działalności gospodarczej. Niezależnie od tego czy taka ruchomość została wciągnięta do majątku firmowego.

6. Mniej korzystna amortyzacja
Od nowego roku zmienia się również sposób ustalania wartości początkowej składników majątku, które przed wprowadzeniem do działalności gospodarczej były wykorzystywane do celów prywatnych. Wartość początkowa do celów amortyzacji takich składników majątku będzie ustalana według ceny nabycia lub według wartości rynkowej – jeżeli jest ona niższa od ceny nabycia.

7. Zatrudnienie „na czarno”
Pracownik zgłaszający wypłatę „pod stołem” będzie bardziej chroniony przez prawo – będzie mógł zgłosić otrzymywanie takiego wynagrodzenia do Państwowej Inspekcji Pracy lub do Urzędu Skarbowego. Wówczas jego dochód będzie zwolniony z podatku. Pracodawca natomiast będzie musiał doliczyć takie wynagrodzenie do przychodów z działalności oraz zapłacić podatki oraz składki ZUS od takiej wypłaty „pod stołem”.

8. Terminale płatnicze, płatność bezgotówkowa
Podatnicy posiadający kasę fiskalną od 01 stycznia 2022r. muszą zapewnić klientom płatność bezgotówkową. Oznacza to, że muszą posiadać terminal lub oprogramowanie do przyjmowania płatności za pomocą rachunku bankowego np. blik.

Dodatkowo podatnicy posiadający kasę fiskalną online od 01 lipca 2022r. muszą mieć tą kasę zintegrowaną z terminalem płatniczym.
AKTUALIZACJA 10.01.2022r. – czekamy na oficjalne przesunięcie wejścia w życie przepisu odnośnie integracji kasy fiskalnej z terminalem na kolejne lata

9. Brak amortyzacji nieruchomości o charakterze mieszkalnym
Od 2023r. całkowicie znika możliwość amortyzacji nieruchomości mieszkalnych. W 2022r. obowiązuje przepis przejściowy, pozwalający na dalsze amortyzowanie nieruchomości, które znajdują się już w ewidencji środków trwałych firmy.

10. Nowe zasady rozliczania najmu prywatnego
Osoby, które wynajmują prywatnie mieszkania, lokale, garaże itp. to w 2022r. mogą się rozliczać z takich dochodów jeszcze na skali, o ile taką formę opodatkowania mieli do tej pory. Natomiast od 2023r. taki wynajem będzie możliwy tylko na ryczałcie.

11. Likwidacja opodatkowania kartą podatkową
Od 2022r. nie ma możliwości wybrania formy opodatkowania w postaci karty podatkowej.
Wyjątek stanowią podatnicy, którzy korzystają z opodatkowania w tej formie na dzień 31.12.2021r. – będą oni mogli kontynuować ten rodzaj opodatkowania jeśli nie utracili oni takiej możliwości.

12. Przesyłanie ksiąg i ewidencji do Urzędu Skarbowego
Od stycznia 2023r. wchodzi obowiązek przesyłania na bieżąco plików do Urzędu Skarbowego m.in. takich jak: książka przychodów i rozchodów, ewidencja przychodów, ewidencja środków trwałych.

Powyższe zmiany są tymi najistotniejszymi z punktu widzenia przedsiębiorcy, dlatego wchodząc w nowy rok Przedsiębiorco pamiętaj o tych zmianach, którym musisz się dostosować. Już dziś zaplanuj jak się do nich dostosujesz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.